Author Topic: Rapp from Poland !  (Read 598 times)

Step

  • Guest
Rapp from Poland !
« on: July 27, 2005, 02:31:50 PM »
Who from you all know artist : Kaliber 44 , Paktofinika , OSTR , Mezo , DONguralESKO , DJ 600V, Kixnare , Holdcut , Pezet , Noon , Peja WSZ , CNE etc.
I'm from Poland. Rapp from poland is a very good music. Check It...

10 best songs

1. Kaliber 44 - Psychodela
2. Paktofonika - Jestem Bogiem
3. OSTR - Kochana Polsko
4. Tede - Dyskretny  Chłód
5. Kazik - 12 Groszy
6. Grammatik - Dedykowane
7. Flexxip - Oszusci
8. WWO - Damy Rade
9. Nagły Atak Spawacza - Pedał Roman   ;D
10. Liroy - Kołysanka Dla Przyjaciół
« Last Edit: July 27, 2005, 02:43:39 PM by Step »
 

mrtonguetwista

Re: Rapp from Poland !
« Reply #1 on: July 27, 2005, 02:43:53 PM »
Hell yeah that's what I'm talkin' about.

I'm in Warsaw...Da' Saw!!! what!!

Kixnare ain't no muthaphucka joke...pleeze beleeve

 

rafsta

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #2 on: July 27, 2005, 02:49:13 PM »
Who from you all know artist : Kaliber 44 , Paktofinika , OSTR , Mezo , DONguralESKO , DJ 600V, Kixnare , Holdcut , Pezet , Noon , Peja WSZ , CNE etc.
I'm from Poland. Rapp from poland is a very good music. Check It...

10 best songs

1. Kaliber 44 - Psychodela
2. Paktofonika - Jestem Bogiem
3. OSTR - Kochana Polsko
4. Tede - Dyskretny  Chłód
5. Kazik - 12 Groszy
6. Grammatik - Dedykowane
7. Flexxip - Oszusci
8. WWO - Damy Rade
9. Nagły Atak Spawacza - Pedał Roman   ;D
10. Liroy - Kołysanka Dla Przyjaciół

poco majo sluchac muzyke co nie rozumia ?
 

UKnowWhatItIs: welcome to my traps....game over

  • Muthafuckin' Don!
  • *****
  • Posts: 7882
  • Karma: 774
Re: Rapp from Poland !
« Reply #3 on: July 27, 2005, 02:50:10 PM »
^^^No wlasnie
 

Step

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #4 on: July 27, 2005, 02:51:27 PM »
A po co duzo ludzi słucha amerykańskiego rappu skoro i tak nic nie rozumią ?? Bardzo mało polaków rozumie amerykański rapp...
 

Elevz

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #5 on: July 27, 2005, 02:51:44 PM »
Great topic! I've been listening to Polish underground rap for a while now, and it's just so great! It's just so damn deep compared to the hiphop we hear on the radio these days. Good looking on giving the Polish rap scene some more exposure. You keep it rollin' man.
 

UKnowWhatItIs: welcome to my traps....game over

  • Muthafuckin' Don!
  • *****
  • Posts: 7882
  • Karma: 774
Re: Rapp from Poland !
« Reply #6 on: July 27, 2005, 02:55:51 PM »
A po co duzo ludzi słucha amerykańskiego rappu skoro i tak nic nie rozumią ?? Bardzo mało polaków rozumie amerykański rapp...
Nie wiem,wez sie ich zapytaj bo ja rozumiem o czym rapuja.Ale raczej watpie zeby ktos z Ameryki sluchal Polskiego hip hopu...
 

rafsta

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #7 on: July 27, 2005, 02:57:44 PM »
A po co duzo ludzi słucha amerykańskiego rappu skoro i tak nic nie rozumią ?? Bardzo mało polaków rozumie amerykański rapp...

ja tego wlasnie nie rozumialem w polsce. i nie jest latwo znalesc dobrego polskiego rapu, do cholery jest amerikanskiego rapu. jak sie ma tyle rapu co jest dobre, i sie rozumie, to pewnie ludzie wola sluchac tego co rozumia ? nie ? ja lubie polski hip-hop, ale tylko ze ja to rozumie...

 

Step

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #8 on: July 27, 2005, 02:59:31 PM »
Quote
Ale raczej watpie zeby ktos z Ameryki sluchal Polskiego hip hopu...

Czas to zmienić  ;D

Quote
poco majo sluchac muzyke co nie rozumia ?

Chociazby dla zajebistych beatów , czy ciekawych flow np. takiego Łony

BTW. Ta lista jest taka na odpierdol. To tylko 10 przykładowych kawałków z winampa , napewno łatwo je znaleźć w necie..,
« Last Edit: July 27, 2005, 03:06:21 PM by Step »
 

Kill

  • Muthafuckin' Don!
  • *****
  • Posts: 5859
  • Karma: 254
Re: Rapp from Poland !
« Reply #9 on: July 27, 2005, 03:58:08 PM »
A po co duzo ludzi słucha amerykańskiego rappu skoro i tak nic nie rozumią ?? Bardzo mało polaków rozumie amerykański rapp...

ja tego wlasnie nie rozumialem w polsce. i nie jest latwo znalesc dobrego polskiego rapu, do cholery jest amerikanskiego rapu. jak sie ma tyle rapu co jest dobre, i sie rozumie, to pewnie ludzie wola sluchac tego co rozumia ? nie ? ja lubie polski hip-hop, ale tylko ze ja to rozumie...
c´e qualcosa d´interessante che si potrebbe tradurrere?

no, really, i´m actually wondering what you´re talking about, cause maybe i´d check some of this out although i wouldn´t understand shit
 

mauzip

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #10 on: July 27, 2005, 04:03:50 PM »
Język polski wyrabia mój wilgotny i brudny
 

rafsta

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #11 on: July 27, 2005, 06:34:53 PM »
Język polski wyrabia mój wilgotny i brudny

LOL those translators are gettin better and better !!! damn you write better Polish than me !!
 

rafsta

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #12 on: July 27, 2005, 06:36:38 PM »
A po co duzo ludzi słucha amerykańskiego rappu skoro i tak nic nie rozumią ?? Bardzo mało polaków rozumie amerykański rapp...

ja tego wlasnie nie rozumialem w polsce. i nie jest latwo znalesc dobrego polskiego rapu, do cholery jest amerikanskiego rapu. jak sie ma tyle rapu co jest dobre, i sie rozumie, to pewnie ludzie wola sluchac tego co rozumia ? nie ? ja lubie polski hip-hop, ale tylko ze ja to rozumie...
c´e qualcosa d´interessante che si potrebbe tradurrere?

no, really, i´m actually wondering what you´re talking about, cause maybe i´d check some of this out although i wouldn´t understand shit

thats exactly what me and Masta T were talkin about... were sayin that there isnt much point in English people checkin it coz they wont understand it anyway... which is a real shame, because some Polish hip-hop is on some real shit, about struggles and dope street tales...
 

Thuglife

  • Muthafuckin' Don!
  • *****
  • Posts: 899
  • Karma: -78
  • Well if kurupt gave a fuck about a bitch...
Re: Rapp from Poland !
« Reply #13 on: July 29, 2005, 02:57:12 AM »
wtf how does everyone know how to speak polish? all rap from europe can eat a dick, aint no ghettos in europe mothafucca
 

Elevz

  • Guest
Re: Rapp from Poland !
« Reply #14 on: July 29, 2005, 08:55:21 AM »
wtf how does everyone know how to speak polish? all rap from europe can eat a dick, aint no ghettos in europe mothafucca

W porządku. mały lekcja o Internecie: to jest otrzymywane operatywny w trybie bezpośrednim translators cały nad miejscem.
Okay. A small lesson about the internet: it's got online translators all over the place.

I jest prawdziwy... Robi wy rzeczywiście potrzebują jest od getta jest dobry rapper?
And be real... Do you really need to be from the ghetto to be a good rapper? Get a grip.